مهاجرت و سرمایه گذاری

مهاجرت و سرمایه گذاری

خدمات ایوان صلح در حوزه مهاجرت و سرمایه گذاری

مهاجرت و سرمایه گذاری …

موسسه حقوقی بین المللی ایوان صلح ضمن عقد قرارداد و اخذ نمایندگی از شركت های معتبر بین المللی در موارد زیر آمادگی همكاری با متقاضیان می باشد:

– مشاوره حقوقی در زمینه سرمایه گذاری در خارج از كشور

– مشاوره حقوقی در اخذ تابعیت و اقامت در خارج

– مشاوره حقوقی در خرید املاك در خارج از كشور

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری چگونه است؟

مهاجرت سرمایه گذاری یکی از جدیدترین انواع مهاجرت است که به تازگی مورد توجه کشورها قرار گرفته. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری امروزه در تعداد زیادی از کشورها از جمله محبوب‌ترین آن‌ها مانند آمریکا، پرتغال، کانادا، انگلستان، اسپانیا، استرالیا، قبرس و… اجرا می‌گردد. بنیان گذار این نوع ویزا کشور “سنت کیتس و نویس” در سال ۱۹۸۴ میلادی بوده که با جذب سرمایه‌گذاران از طریق خرید ملک یا کارآفرینی، اقامت این کشور اعطاء می‌شد. تا سال ۲۰۰۶ این نوع دریافت اقامت (مهاجرت سرمایه گذاری) با وجود گسترش در تعداد کشورهایی قابل توجه اما همچنان آنطور به شهرت و محبوبیت نرسیده بود تا اینکه در این سال آمریکا با رویکردهایی جدید در جهت افزایش سرمایه‌های ملی، شروع به گسترش ویزای سرمایه گذاری نمود. عرضه این نوع ویزا از طرف آمریکا به مرور زمان باعث شد که سایر کشورها نیز شروع به ارائه این نوع ویزا نمایند. به ویزای سرمایه گذاری، لقب Golden Visa یا ویزای طلایی و پاسپورت طلایی نیز اطلاق می‌شود. از جمله کشورهایی که در سال‌های اخیر در زمینه ویزای سرمایه گذاری بسیار مورد توجه و محبوبیت متقاضیان قرار گرفته می‌توان به پرتغال و اسپانیا اشاره نمود.

ویزای سرمایه گذاری چیست؟

یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی، ویزای سرمایه گذاری است. افرادی که به قصد سرمایه گذاری می‌خواهند مهاجرت کنند می‌توانند از این ویزا استفاده کنند. ویزایی که مزایای زیادی به همراه دارد اما بابت این مزایا، متقاضی باید هزینه‌ی بیشتری نسبت به سایر ویزاها را باید متقبل گردد. شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری در هر کشور متفاوت است. Golden visa نام دیگر ویزای سرمایه گذاری است که در دهه‌های اخیر به لیست ویزاهای ارائه شده توسط برخی از کشورها بخصوص کشورهای بزرگ، پیشرفته، مرفه و در کل مورد توجه برای مهاجرت قرار گرفته است. هدف از بوجود آمدن این ویزا جذب سرمایه‌های خارجی، رشد و توسعه اقتصادی، اشتغال زایی، پیشرفت علمی و جذب طرح‌های استارت آپی و کارآفرینی است. ویزای سرمایه گذاری از آن دسته ویزاهای محبوب است که فرد را پس از مدتی سرمایه گذاری در کشور مد نظر به اقامت دائمی یا حق شهروندی آن کشور می‌رساند. بنابراین برخلاف تصور بسیاری که چنین تصوری از ویزای سرمایه گذاری داشته که این ویزا صرفا با یک سرمایه گذاری کلان، شخص را به اقامت رسانده اما این فقط یک روش آن است (که بیشتر در زمینه خرید ملک، سهام شرکتی دولتی، خرید اوراق بهادار و… رایج است) اما در روش دیگر که شخص سرمایه‌گذار ملزم به انجام و برآورد یکسری الزامات و انتظارات نیز بوده، ویزای استارت آپ و کارآفرینی است که اگرچه مبلغ سرمایه گذاری برای آن‌ها کمتر بوده اما ملزم به برآورد یکسری الزامات هستند و شرایط و چالش‌های بیشتری دارند؛ مانند راه‌اندازی یا خرید یک کسب و کار، اشتغال‌زایی، استخدام تعدادی خاص از شهروندان آن کشور به عنوان نیروی کار، سوددهی و رسیدن گردش مالی سالیانه کسب و کار به مبلغی مشخص و… اما ساده‌ترین روش ویزای سرمایه گذاری (اما عموما گران‌ترین) خرید ملک در کشور مقصد است.

نحوه اخذ ویزای سرمایه گذاری؟

در حال حاضر مهاجرت سرمایه گذاری برای همه‌ی کشورها ممکن نیست اما در بیشتر کشورها قانون ویزای سرمایه گذاری ایجاد و اجرایی شده است و هر ساله کشورهای بیشتری این ویزا را در قوانین مهاجرتی خود می‌گنجانند. مشخص است که هر کشوری برای مهاجرت سرمایه گذاری قوانین خاص خودش را دارد. برخی کشورها چندین روش سرمایه گذاری را برای مهاجرین ارائه می‌دهند و برخی دیگر تنها یک راه برای سرمایه گذاری را ارائه می‌دهند. در مقابل نیز، مزایای این نوع ویزا نیز در کشورهای مختلف متفاوت است. برخی از کشورها به مهاجرین سرمایه گذاری اقامت دائم یا حق شهروندی می‌دهند اما در برخی کشورها هم تنها اقامت موقت ۲ تا ۵ ساله اعطا می‌شود که البته کشورهای دسته دوم کمترند. از طرفی اینکه فرایند و نحوه اخذ ویزای سرمایه گذاری چگونه است کاملا به کشور مقصد بستگی دارد. برای انتخاب یک کشور جهت سرمایه گذاری باید با دقت و با اطلاعات کافی اقدام نمود چرا که:

اول آنکه سرمایه گذاری جدای از هزینه‌ی بالا، ریسک بالای نیز دارد و اگر اقتصاد آن کشور توسعه یافته نباشد نه تنها نمی‌توان از سرمایه گذاری سودی داشت بلکه سرمایه اولیه هم ممکن است از دست برود. بنابراین بهتر است کشوری انتخاب شود که سود بیشتر و ریسک کمتری را برای سرمایه گذار به همراه داشته باشد.

و دوم، بهتر است کشوری را برای سرمایه گذاری انتخاب کرد که مزایای قانونی بیشتری داشته و همچنین رفاه، کیفیت زندگی، اقتصاد، امنیت، آزادی سیاسی، فرهنگ مردمی و… بهتری را داشته باشد.

شرایط مهاجرت سرمایه گذاری چگونه است؟

همانگونه که از اسم این نوع مهاجرت مشخص است، جهت اقامت از طریق سرمایه گذاری می‌بایست در کشور مورد نظر اقدام به یک نوع سرمایه گذاری مانند خرید ملک، ثبت شرکت، استارت آپ و کارآفرینی مانند تاسیس کارخانه، خرید سهام یک شرکت، اوراق بهادار و… نمود. لازم به ذکر است که مهاجرت سرمایه گذاری معمولا از همان ابتدا اجازه اقامت دائم را نداده و باید مدت معینی (در اکثر کشورها  ۵ سال) گذرانده شده و همچنین یکسری الزامات برای روش‌هایی مانند کارآفرینی، استارت آپ و… برآورد گردد. همچنین در این بازه ۵ ساله فرد نمی‌تواند سودی از سرمایه گذاری خود برداشت نماید و تنها در ازای سرمایه گذاری انجام شده، اقامت دائم آن کشور را دریافت می‌کند. البته اغلب اقامت یعنی حضور در کشور مورد نظر در این بازه اجباری نیست و فرد می‌تواند علاوه بر سرمایه گذاری خود در آن کشور در کشور دیگری اقامت داشته باشد.. (البته تقریبا اکثر کشورها تعداد روزی از هر سال رو ملزم به حضور در خاک کشور می‌کنند مثلا ۱۴ روز در سال، ۷ روز، ۱ ماه و …). حال پس از پایان بازه معین ویزا سرمایه گذاری، فرد می‌تواند اقدام به تمدید ویزای خود یا اقدام برای اخذ کارت اقامت دائم و یا شهروندی ان کشور نماید. حداقل میزان سرمایه گذاری در کشورهای ارائه دهنده این نوع ویزا یکسان نیست و بسته به قانون آن کشور این نرخ متفاوت است. حدود این مبلغ در کشورهای اروپایی با سطح کیفی بالا ۵۰۰ الی ۶۰۰ یورو بوده و در برخی کشورهای اروپای شرقی (مانند یونان) و ترکیه به ترتیب ۲۵۰ هزار یورو/دلار سرمایه لازم بوده و در کشور آمریکا چیزی در حدود دو میلیون دلار، در اقیانوسیه (استرالیا) در حدود ۱.۵ الی ۱۵ میلیون دلار استرالیا، در کانادا بسته به استان مورد نظر، رنج‌های متفاوت از ۱۵۰ هزار دلار گرفته تا بیش از ۱ میلیون دلار کانادا و الی آخر…

با مهاجرت سرمایه گذاری، فرد می‌تواند به همراه خانواده خود یعنی همسر و فرزندان خود در کشور مد نظر اقامت بگیرند و در غالب موارد همسر اجازه کار و همچنین فرزند اجازه تحصیل خواهد داشت. در بیشتر این کشورها محدوده سنی و مدرک زبان معتبر مانند آیلتس برای مهاجرت سرمایه گذاری مطرح نیست. اما در مواردی مانند ثبت شرکت یا کارآفرینی و … که مربوط به راه اندازی یا سرمایه گذاری در یک بیزینس است، داشتن تحصیلات مرتبط و سابقه مدیریتی بسیار تاثیرگذار است. از بزرگترین مزایای مهاجرت سرمایه گذاری رسیدن سریع‌تر به اقامت دائمی آن کشور است. دقت داشته باشید که اقامت سرمایه گذار در یک کشور معمولا محدود به یک شهر یا یک استان در کشور نمی‌باشد و فرد می‌تواند در هر نقطه از آن کشور زندگی کند یا مشغول به کار شود. همسر فردی که به واسطه مهاجرت سرمایه گذاری در کشوری اقامت داشته باشد به طور مستقل اجازه اشتغال و تحصیل دارد و فرزندان آن ها می‌توانند مانند سایر کودکان در مدارس آن کشور تحصیل کنند. البته دقت داشته باشید که فرزندان زیر ۱۸ و گاها ۲۱ سال (بسته به قانون کشور مقصد) می‌توانند از شرایط ویزای والدین خود استفاده کنند و در غیر این صورت این افراد به طور مستقل می‌بایست اقدام به اخذ ویزا نمایند.